Yazdır
PÜF NOKTALARI

Yemeklerinizi hazırlarken karşılaştığınız zorluklar varsa püf noktalarını burada bulabilirsiniz.

 

Besinleri saklama yöntemleri ve koşulları 

Hepimizin buzdolabında bir önceki öğünden artmış bir tabak yemek olur. Peki bu yemekleri bakteri deposu olmalarını önlemek için nasıl saklamanız gerektiğini biliyor musunuz? Salmonel, listerya. Bu bakterilerin besinlerde normalden fazla olmaları ağır besin zehirlenmelerine yol açabilir. Oysa sadece basit birkaç hijyen ve saklama kurallarına uyarak bu tehlikeyi ortadan kaldırabilirsiniz. 

Meyve ve pişmemiş sebzeleri ayrı bölmelere koyun. Böylece biri bozulmaya başladığında diğerlerinin de bozulmalarını engellemiş olursunuz. 

Pişmiş yemekleri kapalı kaplarda saklayın ve sürekli yemeğin tamamını ısıtarak bozulmalarına neden olmak yerine yiyeceğiniz kadarını ayırarak ayrı kapta ısıtın. 

Sıcak yemekleri soğumadan buzdolabına koymayın. Çözdüğünüz besini bir kez daha dondurmayın. Pişmiş sossuz etleri ise muhakkak buzlukta saklayın. 

Saklama yöntemleri... 

Bakterilerin çoğalarak besini bozmalarını ve diğer besinlere de bulaşmalarını önleyebilmek için kalan yemekleri kapalı tutun. 

Balık ve et ürünlerini saklayabilmek, tatlarını ve tazeliklerini koruyabilmek için alüminyum folyo kullanın. 

Yağlı ve sosis, salam, peynir gibi hafif yaş besinleri yağlı kağıtlara sararak saklayın. 

Kurumalarını ve kokularının kaybolmalarını önlemek için artan yemeklerin üzerini strech filmle örtün. 

Besinleri daha uzun süre (bir seneye kadar) saklamak için buzdolabı kaplarını kullanın. 

Yemek artıklarını değerlendirmek için pratik öneriler: 

Buzdolabınızda tek tek kalmış sebzeler varsa, bunları bir arada pişirerek sebze çorbası yapabilirisiniz. Bunun için havuç, soğan, pırasa, ıspanak, kereviz, brokoli vb. sebzeyi tencerede haşlayın. İsteğe göre kemik suyu ekleyebilirsiniz. 

Kalan midyeleri bir buz kabına koyup buzlukta dondurun. Yemeklerinize küçük parçalar halinde atıp hoş bir koku verebilirsiniz. 

Artmış biftekler, bolonez sos yapmak için harika bir malzemedir. Ya da bu biftekleri, küçük parçalar halinde doğrayıp taskebabı da yapabilirsiniz. 

Çürük ya da yumuşamış domateslerin sağlam parçalarını fırında 5 saat süreyle 60øde pişirin veya güneşte kurutun. Sonra bu parçaları zeytinyağı, tuz, karabiber, dövülmüş sarmısak ile karıştırarak kavanoza koyun. İşte size yemeğinize bambaşka bir lezzet katacak bir sos. 

Bayatlamış peksimet, kızarmış ekmek ve tuzlu bisküvi parçalarını havanda dövün. Bu malzemeyi köfte ya da etlerde galeta unu olarak kullanabilirsiniz. 

Yumurta sarılarını omlet yaparak veya et, balık dilimlerinin üzerine sürerek değerlendirebilirsiniz. 

Peynirin kuruyan kısımlarını pişirdiğiniz yemeğin üzerine koyun ve bir süre fırında bekleterek servis yapın. fırında eriyen peynir yemeğin tadıyla karışarak hoş bir lezzet oluşturacaktır. 


Tuz ile ilgili 

Tüm yemeklerin vazgeçilmez malzemesi olan tuzu mutfağınızda pratiklik sağlamak içinde kullanabilirsiniz. 

Yumurta akına eklenen bir tutam tuz yumurtanın kolay kabarmasını sağlar. 

Patateslere pişmesine yakın eklenen tuz patateslerin dağılmasını önler. 

Kızartmaya başlamadan önce tavaya konan bir miktar tuz, kızartma yağının sıçramasını engeller. 


Yumurta pişirirken 

Yumurtanın haşlanırken patlamasını önlemek için tepesine iğne ile birkaç delik açın. Böylece su rahatlıkla içeriye girer ve yumurtanın patlamasını önler. 

Buzdolabından çıkarır çıkarmaz yumurtanızı pişirirseniz soğuk yumurta ani ısı değişimi nedeniyle genleşecek ve kabuğundan dışarı çıkmak isteyecektir. Bu durumda rafadan yumurta yapmak istediğinizde yumurtanızı cezveye yerleştirmeden önce bir parça limonu her tarafına sürün. 

Başarılı bir omlet için kullandığınız tavanın çok kuru ve temiz olması gerektiğini unutmayın. 


Kolayca soymak için... 

Soymanın kolayı 
Sucuğu kolay soymak için, sivri uçlu bir bıçakla boydan boya çizdikten sonra, nemli bir bezle silin.
Domatesi soymak için önce kaynar suya batırıp çıkartın. Göreceksiniz çok düzgün bir şekilde kabuğu kendiliğinden soyulacak. 
Soğanın dip kısmını doğramak çoğu zaman zor olur. Bu işi kolaylaştırmak için çatalı en dip yerinden soğana batırın. Böylece sonuna kadar doğrayabilirsiniz. 
Soymaktan kurtulmak için kaç kez yoğurdu sarmısaksız yediniz? Ama onları ılık suda bekletip de iki parmağınızın arasında sıkarsanız bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz. 
Badem kabuklarını kolayca soymak için, bir süre sıcak suda bekletin. 


Her işin bir kolayı var 


Sebzeleri, vitaminleri ve renkleri bozulmadan nasıl pişirebilirim? 
Sebzeler buharla haşlandığı taktirde hem daha lezzetli olacaklar hem de vitamin değerlerinden hiçbir şey kaybetmeyeceklerdir. Bunun için yuvarlak tel süzgeci, içi su dolu bir tencerenin içine koyun. Ancak süzgecin dibini tencerenin dibine değmemesine dikkat edin. Sebzeleri süzgecin içine koyarak kapağını kapatın ve pişmeye bırakın. 
Buzdolabımda kötü kokular oluşuyor. Bunları nasıl önleyebilirim? 

Aşağıda sıraladığımız 'koku giderici ajan'lardan herhangi birini bir tabak içinde buzdolabında bulundurursanız bu rahatsız edici kokularla baş edebilirsiniz: 
mangal kömürü 
kuru çekirdek kahve 
karbonat 
vanilya tohumu ya da pamuk üzerine damlatılmış vanilya esansı 
buruşturulmuş gazete kağıdı 

Bu yöntemlerden hiçbiri etkili olmazsa küçük bir teneke kutuya mangal kömürü doldurup buzdolabında birkaç gün süreyle tutun. Koku tamamen yok olana kadar kömürleri değiştirip, yenileyin. 
Kek veya börek yapımında büyük yumurta kullanmanın zararlı olduğu söyleniyor. Doğru mu? 
Evet doğru, çünkü büyük yumurtalar kekin soğuduğu zaman çökmesine neden olabilirler.Bu nedenle orta boy yumurtalar kek ve börekler için en uygunudur. 
Fırında patates yapmanın pratik yöntemi var mıdır? 
Tabii ki var... Eğer aceleniz varsa ve fırında patates yapmanız gerekiyorsa, patatesleri 10 dakika kadar haşlayıp sonra fırına verin. Fırına vermeden önce birer yanlarından incecik kesin, daha çabuk pişerler. Pişme süresini 15 dakika kısaltmak için fırının içine 1 adet irice bir demir çivi koyun. 

Izgara yaparken çıkan dumandan kurtulmak için ne yapmam gerekir? 
Fırın ızgarasında dumansız ve dertsiz ızgara yapmak istediğinizde, ızgaranın altına bir fincan su koyun. Su, duman ve yağı emer. 
Patatesleri en lezzetli şekilde kızartmak için ne yapmalıyım? 
Patatesten en iyi sonucu almak için doğranmış patatesleri kızartmadan 1 saat önce soğuk suya koyun. Kızartacağınız zaman sudan çıkartıp iyice kurulayın. Buradaki bütün ustalık, patatesi ikinci kez kızartmakta yatmaktadır. İlk seferinde patatesleri sadece birkaç dakika kızartıp tavadan alın ve yağlarını süzün. İkinci seferde ise, altın sarısı bir renk alana kadar kızartın. 


Mükemmel pilavın sırları 


Pilavın lezzetini artırmak için pirinci önce tereyağı veya margarin ile kavurmayı deneyin. Pilavın pişme suyuna eklenen sıvı yağ da pirinçlerin yapışmasını engeller ve pilavın tane tane olmasını sağlar. 
Eğer sade pilav pişiriyorsanız, pişme suyuna ekleyeceğiniz 1-2 çay kaşığı limon suyu, pilavın rengini daha beyaz yapacaktır. 
Pilavın pişip pişmediğini pirinç tanesini ancak tadarak anlayabilirsiniz. Taze, yenilebilir yumuşaklıkta ama dişe gelir sertlikte olmalıdır. 
Eğer tarifte verilen pişme süresi tamamlandığında pirinçler hala fazla sertse ve pilav suyunu çekmişse, 1/4 ölçü sıcak su ilave edin. Pirinçler bu suyu çekinceye kadar pişirin. 
Pişirmede karşılaşabileceğiniz diğer bir problem ise pilavın pişmiş ama lapalaşmış olmasıdır. Bunun da kolayı var. Pilavı çok kısık ateşte bir çatalla havalandırarak, suyunu tamamen çekinceye kadar karıştırın. 
Bir ya da iki gün önceden pişirdiğiniz pilavı tekrar ısıtıp yiyecekseniz, ilk günkü gibi tane tane olması için kısık ateşte, 1-2 yemek kaşığı su ekleyerek, karıştırmadan ısıtın. Karıştırmak, pirinç tanelerini kıracağı için tencereyi arada bir sallayarak pilavı alt-üst etmeniz yeterli olacaktır. 

Pilavı pişirirken asla karıştırmayın. Çünkü sudaki pirinci karıştırmak nişastanın açığa çıkmasına ve tanelerin birbirine yapışmasına yol açar. 
Son olarak artan pilavlarınızı çorbalarda ve sulu yemeklerde kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Ancak pirinçleri, pişirdiğiniz yemeğe son anda ilave etmeyi unutmayın. Aksi halde zaten pişmiş olan pirinç yumuşar ve dağılarak görüntüyü etkiler. 


Kokuların inatlarını kırın 


Balık kokusu inatla ellerinizi terketmiyor mu? Hemen bir limonu ikiye kesip ellerinizi onunla ovun. Kokular daha fazla direnemeyeceklerdir. 
Balıklı kızartma tavası ve tabaklarınızı sakın kaynar suyla yıkamayın, çünkü kaynar su bütün inatçı kokuların işbirlikçisidir! Önce bir güzel soğuk sudan geçirin, sonra dilediğiniz gibi yıkayabilirsiniz. Yumurta kokusunun da bardak ve tabaklarınız üzerindeki inadını aynı şekilde kırabilirsiniz. 

Evde lahana ya da karnabahar pişerken etrafa yayılan kokuyu hepimiz biliriz. Bunu önlemenin bir çaresi var; tencereye birkaç dilim ekmek koymak. Ekmeğin ufalanıp dağılmasını önlemek için temiz bir tülbent sarmanınızı öneririz. 
Yayılan balık kokusunu gidermek için ocakta birkaç dakika limon yakın. Göreceksiniz kokudan eser kalmayacak. 
Mangalda pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için iyice yıkadığınız bir elma ya da bir parça limonun kabuğunu ateşe atın. Ateşe atacağınız birkaç sap biberiye de ete farklı bir tat katabilir. Ama bu tadın ve kokunun çok baskın olmaması için biberiyenin etin pişirme süresinin sonuna doğru ateşe atılması gerekir. 


Patates ve diğer kızartmaları yaparken dikkat 


Aman yağ sıçratmasın 
Kızartma yaparken kızgın yağın çevreye sıçramasından çok pratik bir yolla kendinizi koruyabilirsiniz. Yağı kızdırmadan önce tavanın içine bir miktar tuz atarsanız, yağınız sıçramayacağı için güvenle kızartma yapabilirsiniz. Tuz yağın içindeki sıçramaya neden olan nemi alacaktır 

Kızartmanın sırrı 
Patlıcanı yağda kızartmadan önce, tuzlu suda 5-10 dakika bekletin. Göreceksiniz ne kararacaktır, nede fazla yağ çekecektir. 
Nar gibi kızarmış bir tavuk için, pişmesine yakın üzerine tuzlu su sürmeyi deneyin, sonucu göreceksiniz. 
Aklınızda bulunsun, herhangi bir şeyi kızarttıktan sonra yağı ikinci bir defa daha kullanmak istiyorsanız, bu yağı ince bir süzgeçten veya ince bir tülbentten süzün. 
Balıkların iyi kızarması için önce yıkayıp kurulayın, sonra una bulamadan önce süte batırın. 

Patatesi kızartmanın püf noktaları 

Patatesi kızartmanında püf noktası olur mu demeyin, çünkü var. Örneğin neden sizin kızarttıklarınız kıtır kıtır değilde yumuşacık oluyor; ya da yapışıyor dersiniz? Evet patates kızartırken iki şeye dikkat etmelisiniz. 
Birincisi soyup doğradıktan sonra bol suyla çalkalayın ve kuru bir bezle iyice kurulayın. Çünkü kesik yerlerinde açığa çıkan nişasta, tıpkı bir tutkal gibi parçaları birbirine yapıştırır. 
İkinci dikkat edeceğiniz şey, onları yağdan çıkardıktan sonra hemen tabağa alıp tuzlamak. Tuz fazla yağı ve buharı emer. Kızartmanın yumuşamadan kıtırlaşmasını sağlar. 
Yağın kolay sindirilmesini sağlayan sebze pişirme yöntemini hiç duydunuz mu? 
Önce sebzeler az suda ve hafif ateşte yağsız pişer. Pişme tamamlanınca üzerine bir miktar yağ konur. Yağın her tarafa dağılması için tencere silkelenir, kapağı kapatılır ve bir kaç dakika bekletilir. Bu yöntemle pişen sebzeler yağı emmediğinden hem sindirimleri kolay olur, hem de daha az yağ kullanmış olursunuz. 
Çeşni vermek için yağı koyarken biraz da maydanoz,dereotu, nane, fesleğen gibi otlar katmaya ne dersiniz? 


Etlerin dondurulması ve çözülmesi 

Çabuk bozulabilen gıdalardan olan kırmızı et ve kümes hayvanlarını derin dondurarak bozulmadan saklamak kadar, sağlıklı çözülmelerini de başarmalısınız. Dondururken uygulayacağınız pratik yöntemler bu konuda size yardımcı olacaktır. Kırmızı etleri dondurmak 
Pirzola, biftek, köfte gibi etleri dondurmadan önce her dilimin aralarına yağlı kağıt koyarsanız, birbirlerine yapışmalarını önlersiniz. Böylece her seferinde gerekli olduğu kadar parçayı alır, gerisini dondurucuda bırakabilirsiniz. 
Kümes hayvanlarını dondurmak 
Kümes hayvanını bütün olarak dondurmadan önce, buzluk torbasının içindeki havayı iyice boşaltın. 
Bunun için yapmanız gereken, kümes hayvanını torbaya koyduktan sonra torbanın ağzını 5 mm. bir açıklık bırakarak büzmek. 
Bu aralıktan bir kamış sokarak mümkün olduğunca çok havayı dışarı çekin. Daha sonra torbanın ağzını kamış olduğu halde iyice sıkıştırın ve kamışı çekip çıkarın. 
Torbayı çok iyi kapatın ki, içine hiç hava girmesin. 
Kırmızı et ve kümes hayvanlarının çözülmesi 
Bütün bir hindi veya tavuğu hızla çözdürebilmek için dondurucudan çıkardıktan sonra ambalajındn çıkarmadan, soğuk su dolu bir kaba koyup buzdolabına kaldırın. 
Kaptaki suyu kümes hayvanı tamamen çözülene kadar 15-20 dakikada bir yenileyin. 
Kırmızı et ve kümes hayvanı parçalarını çözdürmek için ise yeterince zaman öngörün. Böylece acele etmez ve etin yavaş yavaş, yani hijyenik bir şekilde çözülmesini sağlarsınız. 
Damlamayı önlemek 
Etleri buzdolabında çözdürüyorsanız, mutlaka büyük bir kabın içine koyun. Böylece çözülürken bıraktığı suların, başka yiyeceklerin üzerine damlamasını önlersiniz. 

Büyük kümes hayvanlarını çözdürmek 

Bazen büyük bir kümes hayvanını buzdolabında çözdürmek, boyundan dolayı imkansız olabilir. Böyle durumlarda ambalajına birkaç delik açıp eti serin bir odada çözülmeye bırakın. 
Bir kümes hayvanının tamamen çözülüp çözülmediğini anlayabilmek için, parmaklarınızı içine sokup tek tek but ve kanatlarının kımıldayıp kımıldamadığını kontrol edin. 

Saklamak 

Alışveriş dönüşü kırmızı et veya kümes hayvanını dışarıda tutmayıp çiğ olarak hemen buzdolabına koyun. 
Etleri kapalı kutularda saklarsanız başka yiyeceklerin üzerine su damlatmalarını önlersiniz. 

Zehirlenmeyi önlemek 

Buzdolabında tavuk, balık, kırmızı et gibi sakladığınız etleri çeşitlerine göre ayırıp saklayın. 
Çiğ etlerle mutfakta çalıştıktan sonra mutlaka ellerinizi ve kullandığınız malzemeleri iyice yıkayın. 

Dondurulmuş etlerin kullanımı 

Kırmızı et ve kümes hayvanlarını çözüldükten sonra hemen kullanın. 
Bazı ürünlerin aksine, çözüldükten sonra sakın tekrar dondurmayın. Gıda zehirlenmesi riskini artırırsınız.