ÖZVEREN GIDA İTHALAT İHRACAT SANAYİ ve LTD.ŞTİ

Yaratıcı ürünler krize ilaç oldu
Tamek “Salçacık”, Tuzot, Pınar “Ekmekarası”, Sütaş “KolayCacık”… Bu ürünlerin hepsinin ortak özelliği, yaratıcı olmaları ve kendi kategorilerini yaratmaları. Ama hepsinden önemlisi, hızlı tüketim ürünleri pazarındaki daralmaya rağmen, pazar paylarını arttırmaları. 
www.accenture.com

Guatr nasıl önlenir ?
Guatrı önlemek için en iyi yol iyotlu tuz kullanmak, bol miktarda balık, midye, karides ve deniz mahsulleri yemek, tatilleri deniz kenarında geçirmektir. Kara lahana gibi guatr yapan besinlerden ve tiroidi bozan ilaçlardan uzak durmak gerekir.
İyot tüketiminin sakıncalı olduğu durumlar varmıdır?
Hipertiroidisi ve sıcak nodulü olan hastalarda iyot takviyesi ters etki yapar ve tiroid bezini daha da hızlandırır. Sessiz duran bir iç guatr hastasının iyot kullanması tiroid hastalığını uyandırır. Daha önceden sıcak nodulü veya iç guatrı olanlar iyot takviyesini kesinlikle yapmamalıdırlar. Şu an marketlerde poşetler içerisinde satılan tüm tuzlarda iyot olduğu için bu kişiler işlenmemiş, fabrikasyon olmayan tuzları alıp kullanmalıdırlar. Örneğin kaya tuzu, TUZOT gibi.

www.amerikanhastanesi.com.tr

Tuzot Tuzluğa Girdi... 
Yemeklere farklı lezzetler katmak için kullanılan Tuzot, tuzluklara girdi. Kullanım kolaylığı ve ekonomik olması açısından tuzluk tipi ambalajlar market raflarına girdi. 
(5-11 / 12 / 2004 YENİ PARA) www.acnilsen.com.tr

TUZOT Tuz, sebze, baharat
“Yemeklerin tadı tuzu” sloganıyla yola çıkan Tuzot, sponsoru olduğu Nazım Usta ve reklamlarında oynayan Sümer Tilmaç ile Mustafa Turan’ın katılımıyla bir lezzet toplantısı düzenledi. Firma yetkilileri Türkiye pazarında kısa sürede markalaştıklarını, taklitlerin arttığını belirttiler. Tuzot; baharatlar, kurutulmuş sebzeler ve tuzun harmanlanmasıyla elde edilen doğal bir lezzet olduğu gibi yemeklerin tuz ihtiyacını da karşılıyor.
www.boyut.com.tr

Kaymaklı çökelek dolması birinci oldu 
Lezzet Dergisi, Tuzot firması ve Posta Gazetesi'nin işbirliğiyle düzenlenen ‘‘Tuzot‘lu Yemekler Yarışması,’’ Crowne Plaza Oteli’nde yapıldı. 
Yarışmada, Tomris Çakmak ‘‘Kaymaklı Çökelek Dolması’’ ile birinciliği, Serpil Taşdelen ‘‘Brüksel Lahana Dolması’yla ikinciliği, Ferimah Yılmaz ‘‘Karnabahar Mücverinde Tavuk’’ ile üçüncülüğü, İnci Kızılkaya da ‘‘Tuzot’un Lezzeti’’ adlı yemekle dördüncülüğü kazandı.

Yemeklere ve ızgaralara "tuzlu ot"
Tuz, çeşitli baharatlar ve kurutulmuş sebzelerden oluşan bileşimi ile Tuzot daha lezzetli yemekler ve ızgaralar vaat ediyor. Çorbadan pilava, etten tavuğa ve tüm sebze yemeklerine özel karışımı ile lezzet katan Tuzot’un içinde yabani turp, kereviz, soğan, maydanoz, baharatlar ve B2 vitamini bulunuyor.
Milliyet Gazetesi
28 mayıs 2002

Tuz ve sebze baharatlar aynı pakette
Güzel kokulu sebzeler birtakım işlemlerden geçirilip baharat haline getirilmiş. Sonrasında ise tuz ile harmanlanıp Tuzot olarak raflardaki yerini almış.
www.afiyetolsun.net
26.09.2005